سخنان ریاست محترم موسسه نهج البلاغه استان اصفهان حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمدتقی رهبر

 بسم الله الرحمن الرحیم .

چنان که در قرآن  کریم آمده  است که " الیوم اکملت لکم دینکم ". اسلام بدون غدیر ، اسلام نا تمام است کمال اسلام به ولایت امیر المومنین و اهل بیت علیهم السلام است و غدیر تجلی چنین ولایتی است . غدیر هم مطلبی است که کل جهان اسلام و محققین قبول دارند و باور دارند که پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله و سلم امیر المومنین علیه السلام را به عنوان ولی و امام معرفی کردند.

نکته دوم آن که  تجلی ولایت و غدیر هم در فرهنگ اهل بیت و فرهنگ امام علی علیه السلام است و نموداری از این فرهنگ  ، کتاب نهج البلاغه ای است که مشتمل بر بخش های زیادی از نامه ها و خطبه ها و کلمات عترت مولا امیر المومنین می باشد. . جایگاه نهج البلاغه هم اختصاص به ما شیعه ها ندارد.هزار سال پیش سید رضی کلمات امیر المومنین را مع آوری کرد که تا امروز صدها و هزارها شرح و تفسیر بر این کتاب از سوی علمای سنی و شیعه گرفته تا علمای ایرانی و غیر ایرانی نوشته شده است.  برای مثال ابن ابی الحدید معتضدی عالم سنی معروفی بود که 600 سال پیش شرح نهج البلاغه را  به زبان عربی نوشت و ما الان ترجمه آن را در اختیار داریم.حتی افراد غیر مسلمان ، مسیحیان و ... که  این مطالب در کتابی تحت عنوان " امام علی و نهج البلاغه در افق اندیشه ها " آمده است.شیعه ، مسیحی ، همه و همه اعتقاد دارند که نهج البلاغه یک فرهنگ مدون سازنده برای تمام عرصه هاست . آقای جرج جرداق مسیحی می گوید من 200 بار این کتاب را خواندم و از 13 سالگی با نهج البلاغه آشنا شدم  و من به عنوان یک روحانی باید بگویم که ما شرمنده ایم که یک مسیحی  200بار کتاب نهج البلاغه را خوانده است اما الان نهج البلاغه در فرهنگ ما ، حوزه و دانشگاه  و جامعه ما  به درستی و آن طوری که شایسته و بایسته است دیده نشده است.

ما باید بر نهج البلاغه که امام راحل ، رهبر معظم ، بزرگان و علمای امروز و دیروز ما نیز آن تاکید داشته اند اهتمام کنیم . امروز کلام امیر المومنین و  رهنمود های حکومتی ، اقتصادی ، اخلاقی ، معرفتی ، اجتماعی ، خانوادگی  و تربیتی حضرت همه این ها  برای حکومت ما و مردم عزیز در این کتاب شریف موجود است که باید موضوعی هم عرضه شود . امروز روز نهج البلاغه و  روز نیاز ما به نهج البلاغه است . اگر ما عنایت ویژه به نهج البلاغه داشتیم این همه چالش در بعضی مسائل اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی ما نبود . همه این ها به خاطر غفلت از نهج البلاغه و روش حکومتی و سیاست حکومتی امیر المومنین است.

موسسه نهج البلاغه که در سال 94  به مرکزیت تهران آغاز به کار کرده و اصفهان هم  دارای مرکز بسیار فعالی است که ما هم تشکر می نماییم. چند استان دیگر هم مانند خراسان و هرمز گان فاتری دارند و ما متقدیم این دفاتر باید کشئری بشوند و حتی  فراتر از کشور چرا که آغوش جهان برای شنیدن پیام های نهج البلاغه باز است.ما بر آنیم که در این موسسه که با همکاری فعالان نهج البلاغه ، مروجین و محققین نهج البلاغه را از کتابخانه به زندگی بیاوریم نه این که در کتابخانه در  بسته باشد. بلکه در  زندگی سیاسی ما ، اجتماعی ، حکومتی ، فرهنگی ، اقتصادی و خانوادگی ما وارد شود نه این که فقط درباره آن تحقیق کنیم و یا ترجمه کنیم و در کتابخانه بگذاریم و در آن را ببندیم. این یعنی دفن کردن یعنی زنده به گور کردن کتاب . لذا موسسه بر آن است که  آغاز گر نهضتی میدانی و اجتماعی در خصوص نهج البلاغه با همکاری سایر فعالان باشد . البته سایر فعالان نیز مانندبنیاد بین المللی نهج البلاغه و .... در این زمینه فعالیت داشته اند .

هدف موسسه نهج البلاغه این است که نهج البلاغه ها را در عرصه های مختلف زندگی  آورده و پیاده نماید به ویژه در این 6 عرصه : حو.زه ، دانشگاه ، مدیریت  ها ، جمعه ، جماعات و فضای مجازی.. ما باید  نهج البلاغه ، این کتاب شریف  را به تناسب مخاطبین  در صحنه بیاوریم و بکوشیم میدانی عمل شود نه فقط کتابی یعنی دانشگاه ، حوزه و طلبه آن طوری که باید و شاید  و در شان جمهوری اسلامی  است اهتمام به نهج البلاغه داشته باشد برای مدیران  کلاس مدیریت علوی بگذاریم و بدانیم تعامل ما با مردم چگونه باشد ، وظیفه حاکم اسلامی چیست ؟ جایگاه مردم چیست " برای اقتصاد ، معیشت و .... هر امام جماعت یک شب دو شب برای قران و نهج البلاغه  صحبت داشته باشد . خطیب جمعه از نهج البلاغه استفاده کند . نیز از  فضای مجازی که بستری گسترده است با تصاویر و الگوی خاص ... فعالترین مرکز ما بحمدلله اصفهان است و از اصفهان به عنوان قطب  فرهنگی و تمدنی ما این انتظار هم می رود .هم چنین دانشگاه و حوزه ما الگو بشود . هم اکنون مدرسه تخصصی نهج البلاغه برای شروع سا در دست تاسیس است . از اصفهان ما انتظار زیاد داریم چون اصفهان شهر ولایت ، تمدن و فرهنگ است و ما امروز به جد به فرهنگ نهج البلاغه نیاز داریم . ما  هم دست یاری به سوی افرادی که  خدمت می کنند داده و از آن ها استمداد طلبیده و در خدمت همه فعالان هم هستیم .

محمدتقی رهبر

عیدالله اکبر غدیر 1439


چاپ